PROTEST PRACOWNIKÓW OŚWIATY
7 października 2019
PROTEST PRACOWNIKÓW OŚWIATY
W dalszym ciągu twa Ogólnopolski Protest Pracowników Oświaty.
- Pamiętajmy o tym, co wspólnie wywalczyliśmy
( https://znp.edu.pl/informacja-znp-2/ ) - Przeprowadziliśmy sondaż dotyczący biurokracji.
Teraz pracuje Zespół ds. walki z biurokracją
( https://znp.edu.pl/na-nasz-wniosek-rusza-zespol-ds-walki-z-biurokracja/ ) - W dalszym ciągu walczymy o godność – w tym o godne płace.
Polscy nauczyciele należą do najgorzej wynagradzanych w Europie i zarabiają zaledwie połowę tego, co otrzymują ich koledzy w Unii.
( https://znp.edu.pl/glos-marne-place-w-polskiej-szkole/ )
- Niestety, Rząd przyjął projekt przyszłorocznego budżetu i nie ma w nim zaplanowanych kwoty na podwyżki dla nauczycieli.
Rząd zapowiedział także, że w przyszłym roku pensja minimalna wyniesie 2 600 zł.
Tymczasem dzisiaj płaca minimalna nauczycieli zaczyna się od 2 450 zł brutto.
(https://znp.edu.pl/wynagrodzenie-nauczycieli-ponizej-pensji-minimalnej/ )
Zwróciliśmy się do Premiera o odpowiedź na pytania dotyczące wzrostu wynagrodzeń i emerytur nauczycieli.
We wrześniu w każdym oddziale, ognisku, szkole i placówce przeprowadziliśmy sondaż, który pokazał nastroje i zamierzenia pracowników oświaty. W sondażu wzięło udział 227 567 osób. Wyniki tego badania zostały omówione podczas ostatniego posiedzenia Prezydium ZG ZNP zdecydować o tym, co dalej, jakie podjąć dalsze formy protestu w naszej wspólnej sprawie.
Nauczyciele wskazali również, że MEN w pierwszej kolejności powinno zająć się przede wszystkim:
– podniesieniem wynagrodzeń nauczycieli (30%):
– zmniejszeniem biurokracji (24%).
Wyniki wskazują, że nauczyciele (ponad połowa ankietowanych) chcą kontynuować akcję protestacyjną w formie protestu włoskiego. W ankiecie ZNP opowiedzieli się za „niewykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej szkole, przedszkolu lub placówce”.
W oparciu o wyniku ankiety Prezydium ZG ZNP zdecydowało o rozpoczęciu protestu włoskiego od 15 października br. – już po wyborach, by nikt nie zarzucał nam kontekstu „wyborczego” czy „politycznego”.
Postanowiliśmy informować nauczycieli, co zgodnie z prawem oświatowym muszą wykonywać a co nie należy do ich obowiązków. Dzisiaj, bardzo często nauczyciele pracują ponad swoje siły, są przepracowani i przemęczeni, bo angażują się w wiele zadań na rzecz szkoły czy przedszkola, które nie należą do ich obowiązków. Przykładem są tutaj wielodniowe szkolne wycieczki. Przez lata nauczyciele zwyczajowo brali w nich udział w sytuacji, kiedy jest to praca 24 godziny na dobę.
I PAMIĘTAJMY !!!
MUSIMY BYĆ W PROTEŚCIE RAZEM I KONSEKWENTNIE DZIAŁAĆ W OBRONIE GODNOŚCI NAUCZYCIELA I PRACOWNIKA OŚWIATY, W DZIAŁANIACH NA RZECZ WYŻSZYCH PŁAC I WIĘKSZYCH NAKŁADÓW NA EDUKACJĘ.