Związek Nauczycielstwa Polskiego
Zarząd Oddziału ZNP w Siemianowicach Śląskich

Menu Główne

Kontakt

Ciała statutowe

Struktura oddziału

ZSiP

PRZYJACIEL SZKOŁY i INICJATYWA EDUKACYJNA ROKU 2024

10 października 2024

Od 2006 roku Kapituła Konkursu Nauczyciel Roku, w skład której wchodzą dotychczasowi zwycięzcy oraz organizator Konkursu, przyznaje honorowy tytuł Inicjatywy Edukacyjnej Roku dla wyjątkowych przedsięwzięć.  Kapituła Konkursu Nauczyciel Roku przyznaje również tytuł Przyjaciela Szkoły. Otrzymują go ludzie, którzy pracują z dziećmi i młodzieżą bądź działają na ich rzecz. Oto tegoroczni laureaci!

MONIKA PYREK – PRZYJACIEL SZKOŁY 2024

Organizuje w szkołach specjalne lekcje WF, zainicjowała warsztaty skoku o tyczce dla uczniów, stworzyła e-platformę Siła Sportu. Monika Pyrek inspiruje i przekonuje, że warto bawić się sportem i żyć aktywnie.

Monika Pyrek to jedna z najlepszych polskich lekkoatletek, specjalizująca się w skoku o tyczce. W ramach założonej przez siebie fundacji tworzy projekty dla dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, opiekunów zachęcające do bycia aktywnym i spędzania wolnego czasu na sportowo. Fundacja Moniki Pyrek – jak tłumaczy jej założycielka – powstała z miłości do sportu i niepohamowanej chęci zarażania tą pasją wszystkich dookoła bez ograniczeń. Monika Pyrek prowadzi również fundusz stypendialny dla młodych sportowców, otacza ich fachową opieką, finansuje stypendia oraz służy radą.

Kapituła Konkursu Nauczyciel Roku (zrzeszająca laureatów tytułu Nauczyciel Roku z lat 2002-2023) postanowiła nagrodzić w tym roku inicjatorkę tych działań honorowym tytułem Przyjaciela, a właściwie Przyjaciółki Szkoły. Za pracę z dziećmi i młodzieżą szkolną i za to, że inspiruje i zachęca do działania innych.

Laureatka honorowego tytułu Przyjaciel Szkoły 2024 organizuje m.in. specjalne lekcje wychowania fizycznego (razem z Grupą Ferrero). Do udziału w lekcjach WF zapraszani są nauczyciele wychowania fizycznego wraz z uczniami  szkół podstawowych (klasy IV-VIII). Jest także pomysłodawczynią warsztatów skoku o tyczce w Polsce dla dzieci ze szkół podstawowych (zerówki i klasy I-IV), a także tour mityngów w skoku o tyczce dla dzieci i młodzieży.

Stworzyła również platformę E platforma Siła Sportu (https://silasportu.pl). To ogólnopolski projekt edukacyjno-sportowy, realizowany przez jej fundację.  Hasło projektu – „Baw się sportem gdziekolwiek jesteś!” – mówi wszystko o jego formule. W szerokiej bazie wiedzy e-platformy znajdują się materiały z zakresu edukacji sportowej.

Właśnie, inspiracje! Monika Pyrek niewątpliwie inspiruje własnym przykładem. Założycielka fundacji od najmłodszych lat była bardzo aktywnym dzieckiem, a jej pasja do skakania (podobno nawet chodziła, podskakując) doprowadziła ją do sportu wyczynowego. To właśnie on dał jej szansę wykorzystania swojego potencjału
i zrealizowania marzenia o byciu sportowcem.

To jednak nie wszystko, ponieważ sport nauczył Monikę Pyrek, jak dziś wspomina, walczyć przede wszystkim z własnymi słabościami – skakała o tyczce mimo lęku wysokości – i to jest dowód na to, że każdy może pokonać swoje ograniczenia. „Teraz, gdy sama jest rodzicem i sportowcem amatorem, dostrzega jeszcze więcej pozytywnych aspektów uprawiania sportu, a poprzez działania fundacji chce do nich przekonać każdego z Was” – czytamy na stronie fundacji.

Tytuł Przyjaciel Szkoły otrzymują ludzie, którzy pracują z dziećmi i młodzieżą bądź działają na ich rzecz. Tytułem tym zostali uhonorowani dotychczas m.in.: Marek Michalak jako rzecznik praw dziecka, Jurek Owsiak, Janina Ochojska, Anna Dymna, prof. Jerzy Bralczyk, Jakub Błaszczykowski, Anja Rubik, Wanda Traczyk-Stawska, a w ubiegłym roku Martyna Wojciechowska.

„DAJCIE NAM GŁOS!!! KASIA STOPARCZYK I DZIECI” – INICJATYWA EDUKACYJNA ROKU 2024

„Dzieci to najlepsi ludzie, jacy zamieszkują planetę Ziemia. A międzynarodowy projekt >>Dajcie nam głos!!! Kasia Stoparczyk i Dzieci<< bezkompromisowo pokazuje prawdę o kimś, kto ma szansę uratować ten świat” – czytamy na stronie inicjatywy, którą Kapituła Konkursu Nauczyciel Roku postanowiła uhonorować tytułem Inicjatywy Edukacyjnej Roku.

A co z ratowaniem świata? „(…) jeżeli ktokolwiek to zrobi, to będą to właśnie dzieci. Ze swoją uważnością, wrażliwością, otwartym sercem i świeżym spojrzeniem na świat. W tym projekcie one wszystkie mają szansę pokazać nam, dorosłym, swoją mądrą, dziecięcą perspektywę. W atmosferze zaufania mówią o rzeczach ważnych. Takich, które dużo ważą i dużo znaczą. A nas dorosłych zatrzymują w biegu i tak wiele nam uświadamiają” – czytamy w opisie projektu. W ramach tej inicjatywy dzieci mówią na kanale YouTube o rzeczach ważnych, dzielą się swoimi przemyśleniami i poglądami (więcej informacji o projekcie: https://www.dajcienamglos.com).

Inicjatorką tego przedsięwzięcia jest dziennikarka radiowa i telewizyjna Katarzyna Stoparczyk, przez środowisko pedagogiczne uznawana za twórczynię pedagogiki empatii. W radiowej Trójce stworzyła kultowe programy, m.in. „Dzieci wiedzą lepiej” i „Myślidziecka 3/5/7”, a we współpracy z Wojciechem Mannem format telewizyjny „Duże dzieci”. Na bazie jej autorskiej audycji „Myślidziecka 3/5/7” ukazała się książka „Jak mieć w życiu frajdę”. Katarzyna Stoparczyk wydała dwie książki dla dzieci, a także kilkanaście płyt z zapisem ścieżek dźwiękowych autorskich spektakli teatralnych.

Dziennikarka jest także ambasadorką Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom i Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, kuratorką sceny dziecięcej i młodzieżowej Festiwalu Stolica Języka Polskiego, jurorką Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

To także twórczyni „Małej Kapituły”, dzięki której dzieci mają głos przy wyborze książki roku w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka, wykładowczyni Uniwersytetu Dzieci, członkini Prezydium Kapituły Nagrody im. Janusza Korczaka w Polsce. Uhonorowana Nagrodą Safony za odwagę pomagania dzieciom i propagowania mądrości dzieci.

Inicjatywa Edukacyjna Roku to honorowy tytuł przyznawany przez Kapitułę Konkursu Nauczyciel Roku. Dotychczas wyróżniliśmy m.in.: Amnesty International, Order Uśmiechu, Mistrzów Kodowania,  program WOŚP Ratujemy i Uczymy Ratować, Fundację ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom, a w 2023 r. – Fundację Kosmos dla Dziewczynek

Materiał: Głos Nauczycielski