Stanowisko Prezydium ZO ZNP w sprawie decyzji o odwieszeniu działalności żłobków i przedszkoli
8 maja 2020
Koleżanki i Koledzy!
STANOWISKO PREZYDIUM ZARZĄDU OKRĘGU ŚLĄSKIEGO ZNP
W SPRAWIE DECYZJI O ODWIESZENIU Z DNIEM 6 MAJA 2020 ROKU
DZIAŁALNOŚCI ŻŁOBKÓW I PRZEDSZKOLI
W związku z informacją, że od 6 maja istnieje możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli, odbieramy, w tym zakresie, wiele sygnałów z poszczególnych oddziałów, ognisk oraz sekcji wychowania przedszkolnego funkcjonujących w strukturach Okręgu Śląskiego ZNP.
Mając na uwadze dotychczasowe działania Rządu i Ministerstwa Zdrowia w sprawie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID – 19 należałoby oczekiwać, że wraz z decyzją o odwieszeniu działalności żłobków i przedszkoli, powinny zostać wprowadzone przez Rząd precyzyjne procedury i zasady bezpiecznego funkcjonowania tychże placówek w okresie pandemii, by nie doszło do wzrostu masowych zakażeń i zachorowań.
Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna. Kolejny raz, tak poważne decyzje i odpowiedzialność za ich realizację, przerzuca się na jst. To samorządowcy i dyrektorzy muszą się zająć przygotowaniem procedur, opracowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa i higieny, zapobiegających zakażeniom COVID-19. Muszą przy tym uwzględnić specyfikę placówek, a w szczególności:
-
bazę lokalową (szatnie, sale zajęć, stołówka, kuchnia, toalety, itd.),
-
zapewnienie warunków sanitarno – epidemiologicznych (dezynfekcja),
-
zasady przyprowadzania i odbierania dzieci przez rodziców, opiekunów,
-
liczebność oddziałów i liczba zatrudnionych pracowników, niezbędnych do zapewnienia opieki, w sytuacji wysokiej frekwencji dzieci i podziale oddziałów na mniejsze grupy,
-
zbiorowe żywienie (przygotowywanie i wydawanie posiłków),
-
umiejętności samoobsługowe dzieci, w tym samokontrola swoich zachowań,
-
potrzeby społeczne dzieci, m.in. potrzeba komunikacji, wspólnej zabawy, korzystanie z placów zabaw, brak możliwości zachowania właściwego dystansu, itd.,
-
dobór środków dydaktycznych, zabawek i wyposażenia oraz ich stała dezynfekcja.
W przypadku podjęcia decyzji o wznowieniu działalności żłobków i przedszkoli, organy prowadzące
i dyrektorzy powinni zabezpieczyć placówki w odpowiednią ilość właściwych środków dezynfekujących. Wszyscy pracownicy powinni mieć zagwarantowane środki ochrony osobistej i dostęp do testów.
Środowisko pracowników żłobków i przedszkoli jest zaniepokojone i oburzone decyzją Rządu. Wytyczne przygotowane przez MEN są w dużej części nieprecyzyjne i niedostosowane do realiów funkcjonowania tych placówek. Pracownicy obawiają się o zdrowie własne i swoich bliskich, o zdrowie dzieci i ich rodzin.
Mamy nadzieję, że organy prowadzące nie zdecydują się na otwarcie żłobków i przedszkoli z dniem 6 maja br., biorąc pod uwagę, w szczególności, codzienne raporty Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Liczymy na to, że decyzje JST będą podejmowane z dużą rozwagą i troską. Potrzeba czasu i konstruktywnej analizy, w celu przygotowania placówek, zapewnienia niezbędnych środków higienicznych oraz kadry.
Dodatkowo pragniemy zauważyć, że nie znajdują oparcia w obowiązujących przepisach rozporządzenia działania niektórych organów prowadzących, które zobowiązują nauczycieli do jednoczesnego świadczenia pracy zdalnej oraz pracy realizowanej w sposób klasyczny, w siedzibie przedszkola. Równocześnie Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił do Ministerstwa Edukacji Narodowej o dokonanie nowelizacji obowiązujących przepisów
w zakresie kompleksowego dookreślenia zasad organizacji pracy zdalnej w przedszkolach, ze szczególnym uwzględnieniem przedszkoli działających częściowo w związku z realizacją zasad wynikających z reżimu sanitarnego.
Jako związek zawodowy chcemy szczególnie podkreślić, że nie wyrażamy zgody na narażanie zdrowia i życia ponad 100 tysięcy nauczycieli wychowania przedszkolnego, ich rodzin oraz wychowanków i ich bliskich.
W imieniu Prezydium
Jadwiga Aleksandra Rezler
Prezes Okręgu Śląskiego ZNP